Hirudoterapie a extrakt z pijavice lékařské: Přírodní řešení pro křečové žíly a zdravé nohy

Informační věk - i tak lze popsat dobu, ve které všichni žijeme. Stačí kliknout a víme všechno... Je to však velmi zjednodušené a často se "hledač" informací dostává na rozcestí a ptá se: "Co dál? Je to, na co jsem právě narazil, kvalitní, nebo ne? Dává to všechno smysl?"

Každá oblast našeho života se vyznačuje příležitostmi, jak se mnohému naučit.
Dokonce i zdraví. Koneckonců, pokud máme nějaký problém, nemusíme už, pokud není v ohrožení života, běžet rovnou k lékaři. Podíváme se na internet, navštívíme online poradnu, hledáme radu na nějakém diskusním fóru.

Možnost přístupu k informacím o zdravotním stavu nebo možnostech léčby problému je skvělá věc. Ne každému "sedne" konvenční léčba hned napoprvé. Roste skupina lidí, kteří hledají jiné způsoby léčby, protože mají problémy s alergickými reakcemi, léky jim nezabírají nebo se přiklánějí k názoru, že alternativní léčba má smysl, protože je tisíciletími prověřená. Můžeme zmínit například bylinkářství, akupunkturu, různé masáže nebo léčbu pijavicemi. Právě posledně jmenovaným se budeme v tomto článku věnovat.

 pijavice a hirudoterapia


  Zdroj foto: www.freepik.com

 

Odborně se léčba přikládáním pijavic na tělo nemocného nazývá hirudoterapie. Ačkoli prvotní představa vyvolává pocit něčeho nepříjemného, tato alternativní léčebná metoda byla v minulosti a stále je pod drobnohledem odborníků. Ujali se jí lékaři ve spolupráci se zoology nebo chemiky. Jak se budete moci dočíst, hirudoterapie je dnes v indikovaných případech akceptována jako léčebná metoda v klasické medicíně.

Definice a historie hirudoterapie

Kdybychom chtěli přesně definovat, co je hirudoterapie, dozvěděli bychom se, že se jedná o léčbu určitých skupin onemocnění aplikací pijavic na kůži lidského těla. Pijavice se zakousnou do kůže, sají a začnou sát krev. Současně vypouštějí do lidského krevního oběhu své sliny, které podle nejnovějších výzkumů obsahují více než 100 biologicky aktivních látek. Než se dostaneme k nemocem, u kterých lze hirudoterapii využít, podívejme se zpět do historie.

Léčba pijavicemi je známá z některých papyrů ze starého Egypta. Bylo známo i ve starověku. Staří Římané ji znali jako bezbolestnou chirurgickou metodu a na viditelné změny na těle po léčbě pijavicemi upozornil ve svých spisech již v 1. století n. l. Plinius Starší.

Známý starořímský lékař Claudius Galén se zabýval možnostmi léčebného využití pijavic. Jeden z nejslavnějších lékařů historie, Ibn Sina Avicenna, se již na počátku středověku ve svém díle Kánon lékařské vědy podrobně zabývá hirudoterapií jako léčebnou metodou. Jedná se o jeden z prvních výzkumů léčby pijavicemi v historii.

Ve středověku měla na evropskou medicínu významnější vliv díla starořímského Galéna, ale přesto se léčba pijavicemi v tomto období příliš neprosadila. Důvodů bylo několik - jedním z nich byla skutečnost, že oficiální medicína byla v rukou církve (mnišské řády byly zakladateli a provozovateli špitálů i lazaretů). Církev ve svém učení odsuzovala "pouštění žilou", a to jak ve formě chirurgických zákroků, tak ve formě přikládání pijavic na lidské tělo. Aplikace pijavic se tak stala doménou potulných mastičkářů nebo holičů jako tradiční lidová léčba mnoha neduhů.

V období renesance a osvícenství se k ní však tehdejší lékaři vrátili a začali ji běžně používat (v některých lékařských kruzích byla považována za všelék) do té míry, že v Anglii 16. století byli lékaři označováni termínem „leeches“ –  „pijavičníci“.

hirudoterapie na křcové žíly pod odborným dohledem

Zdroj foto: www.freepik.com

Největšího rozkvětu dosáhlo používání pijavic na přelomu 18. a 19. století, kdy se i mezi tehdejšími vzdělanci rozšířila víra, že "pouštění žilou" i s pomocí pijavic může nemocného zachránit před jistou smrtí. Největší oblibu si pijavice získaly ve Francii - ze spisů císaře Napoleona víme, že nechal pro svou armádu přivézt z Uher 6 milionů pijavic. V Rusku v této době obchod s pijavicemi vzkvétal a jejich vývoz významně přispíval do carské pokladny.

V 19. století se v Evropě objevily první požadavky na vědecké zdůvodnění používání hirudoterapie v praxi. Za zmínku možná stojí, že ačkoli byla tato léčebná metoda zpočátku rozšířena mezi nižšími vrstvami obyvatelstva, k léčbě a výzkumu se používaly pijavice lékařské.

V roce 1825 byla v Rusku, konkrétně v Moskvě, založena první farma specializovaná na chov pijavic lékařských.

Devatenácté století přineslo světu mnoho objevů v oblasti medicíny a přírodních věd. K našemu tématu se vztahují tři významná jména: francouzský fyziolog Claude Bernard (jehož práce se zabývaly fyziologií nemocí lidského těla) a dva Angličané: Ernest Henry Starling spolu s Johnem Haycraftem. Posledně jmenovaný na základě prací obou svých kolegů zkoumal obsah žaludku a slin pijavic a popsal mechanismus účinku jedné z klíčových látek působících jako účinný zpomalovač srážení krve - hirudinu.

Hirudin je však pouze jednou z více než stovky biologicky aktivních látek, které se nacházejí ve slinách pijavic.  S rozvojem lékařského výzkumu rostla poptávka po vědeckém zkoumání a zdůvodnění opodstatněnosti hirudoterapie a jejího využití v praktické oficiální medicíně.

V současné době se oficiální lékařské kruhy shodují na tom, že tato forma léčby má své místo v klinické praxi, přičemž rozsah jejího použití je dán již známými a prozkoumanými biologickými látkami rozpuštěnými ve slinách pijavic.

infografika krcove zily

Zdroj foto: www.freepik.com

Přínosy hirudoterapie

V případech, kdy lze tento typ léčby použít, je dobré vědět, jaké výhody lidskému tělu přináší a co se děje během samotné léčby.

Procesy, které jsou v těle spuštěny v okamžiku, kdy je pijavice nasáta, probíhají na úrovni systému malých krevních cév (mikrocirkulační krevní oběh) v místě, které je spojeno s poškozenou tkání nebo orgánem. Je známo, že prostřednictvím tohoto oběhového systému mikrocév a kapilár jsou do tkání a buněk dodávány živiny. Do rány pouští pijavice své sliny, které rozšiřují místo kousnutí, a protože obsahují například hirudin, zabraňují tvorbě krevních sraženin - "ředí krev". Do krve se také dostávají látky, které "rozbíjejí" shluky lipidů (tuků). Tyto shluky se usazují na stěnách cév a ucpávají je. Stěny cév se zahušťují a vzniká nebezpečná arterioskleróza.

Zajímavé je, že zatímco v místě kousnutí se mikrovesely a cévy rozšiřují, ve vzdálenějších oblastech se jiné zužují a zajišťují odtok krve z hluboko uložených vnitřních orgánů. Komplexní působení reflexních a cévních mechanismů a všech chemických a biochemických změn v krvi pacienta způsobených biologicky aktivními látkami obsaženými ve slinách pijavic vede k obnovení stability vnitřního prostředí organismu (obnovení dlouhodobé homeostázy) - tj. upraví se krevní tlak, tělesná teplota, hladina cukru v krvi atd.

Pozitivní dopad této léčby lze využít v následujících oblastech onemocnění:

  • Kardiovaskulární onemocnění (vysoký krevní tlak, angina pectoris, srdeční selhání)
  • Některá plicní onemocnění
  • Onemocnění žaludku
  • Onemocnění jater
  • Kožní vředy, bolest žil, unavené nohy, křečové žíly, zánětlivá onemocnění žil, tromboflebitida.
  • Komplikace po stomatologických zákrocích, onemocnění zubů
  • Gynekologická onemocnění

 

oteklé nohy a krcové žíly

Zdroj fotografií: vlastní archiv

Použití hirudoterapie v klinické praxi

Ačkoli je na Slovensku hirudoterapie velmi populární a je využívána částí populace, nejsou známy žádné informace o používání pijavic k závažným léčebným nebo vědeckým účelům ve zdravotnických zařízeních. Používání pijavic jako všeléku v lidovém léčitelství a způsoby, jakými byla tato terapie v minulosti aplikována, je třeba jednoznačně odmítnout. Mezi kontraindikace patří následující: hemofilie, těžká anémie, nízký krevní tlak (hodnoty pod 90/60, těhotenství, diabetes mellitus (pouze při užívání inzulínu), zhoubné onkologické onemocnění.

Rozhodně je třeba se vyvarovat používání pijavic bez lékařského dohledu vyškoleného personálu, dále při indikacích, jako jsou "pijavice", menstruační bolesti nebo bolesti jakéhokoli druhu, při léčbě zánětů, zranění apod. Každá léčba, tedy i hirudoterapie, má své indikace, kontraindikace a vedlejší účinky, které se mohou projevit a způsobit vážné poškození zdraví, pokud nejsou aplikovány odborně. 

 



ZAJÍMAVOST:
Věděli jste, že pijavice lékařské se používaly už ve starém Egyptě a Napoleonova armáda je považovala za nezbytnou součást vojenského lékařského vybavení?



Terapie pijavicemi lékařskými se v současné době těší velké všeobecné i odborné pozornosti v mnoha indikacích této, již "historické" metody. Počáteční úspěchy terapie pijavicemi lékařskými v plastické a rekonstrukční chirurgii a v současné době zejména její účinnost při léčbě chronické bolesti spojené s degenerativními onemocněními napomohly tomu, že se hirudoterapie prosadila v moderní medicíně, což se neobešlo bez seriózních vědeckých studií v různých zemích. Z řady takových prací můžeme zmínit studii pracovníků moskevské lékařské fakulty ANALÝZA ÚČINKU HIRUDOTERAPIE PŘI LÉČBĚ CHRONICKÉ APICKÉ PERIODITIS.

Zajímavá vědecká studie realizovaná v mezinárodní spolupráci (Ruská federace, Kazachstán, Turecko) v roce 2015 se týkala APLIKACE HIRUDOTERAPIE PŘI CHOROBÁCH KRVNÍHO SYSTÉMU.  Hovoříme-li o hirudoterapii a jejím využití v humánní medicíně, musíme mít na paměti i skutečnost, že první testy předtím, než se léčebná metoda nebo lék dostanou k pacientovi, se v laboratorních podmínkách provádějí na zvířatech. Stejné je to i s léčbou některých onemocnění pomocí pijavic lékařských.

Je třeba zmínit studii výzkumníků zaměřenou na zkoumání ÚČINKŮ MEDICINÁLNÍ TERAPIE RAN (HIRUDO MEDICINALIS) NA HOJENÍ EXCESIVNÍCH RAN (RAN ZPŮSOBENÝCH ŘEZÁNÍM POŠKOZENÉ TUŽKY) NA ZVÍŘECÍM MODELU. Stejná skupina vědců se zabývala také zkoumáním účinků extraktu z pijavice lékařské jako nosiče biologicky aktivních látek, a tedy předpokládaného terapeutického účinku. Tato vědecká studie nese název KULTIVACE LÉČIVÉHO EXTRAKTU Z PEJSKŮ JAKO TERAPEUTICKÉHO PŘENOSU - CHRONOLOGICKÝ PŘEHLED.

 

##PRODUCT-WIDGETS-32517##
 

Extrakt z pijavice

Jednou z možností využití výhod hirudoterapie je použití přípravků obsahujících extrakt z pijavic. Je užitečná zejména v případě problémů s prokrvením dolních končetin - při rozšířených (tzv. křečových) nebo zanícených žilách - vždy, pokud má pacient pochybnosti, měl by se poradit se svým lékařem, který dobře zná individuální zdravotní stav.

Jak se získává extrakt z pijavic?

Cílem celé technologie je zpracovat tělo pijavice tak, aby byly zachovány všechny důležité biologicky aktivní látky a zvýšily se jejich léčebné účinky. Výroba extraktu z pijavic je součástí farmaceutického průmyslu a začíná přípravou pijavic ke zpracování jejich držením v laboratorních podmínkách po dobu nejméně 4 měsíců ve stavu aktivního hladovění. Poté se promyjí ve vodě, zmrazí a rozmixují do homogenní hmoty. Dalším krokem je jejich smíchání s vodným roztokem ethylenoxidu a chloridu hořečnatého podle přesně stanoveného postupu a podmínek. Takto připravený materiál se dále suší za podmínek, které nedenaturují proteiny. Proces sušení je ukončen po vytvoření elastického povlaku (filmu). Výše uvedená technologie umožňuje získat přípravek, který se vyznačuje vysokou antikoagulační a antiproteázovou aktivitou a zároveň splňuje všechny normy mikrobiologické čistoty.

A co všechno takový extrakt z pijavice obsahuje?

Stejné látky jako sliny pijavic používané při hirudoterapii. Výpočet určitě začneme hirudinem, jehož název je odvozen od latinského názvu pijavice lékařské - Hirudo medicinalis. Tato látka má spolu s dalšími schopnost zasahovat do přirozené srážlivosti krve - ředí krev a zároveň mírně snižuje bolest.
 V roce 1957 byl popsán zpomalující účinek hirudinu na bílkovinu trombin (jedním z účinků hirudoterapie je tedy prevence a rozpouštění trombů - krevních sraženin) a podle studií zatím nebyla nalezena žádná jiná látka, která by dokázala zpomalit tvorbu trombinu.

Další z řady účinných látek ve slinách pijavice i v jejím extraktu je kalin, který rychle inhibuje shlukování krevních destiček vyvolané kolagenem a jejich přilnutí ke kolagenovému základu.

Zajímavý je také protein eglin, který má potenciální terapeutické využití jako protizánětlivá látka. Je výborně snášen bez negativního vlivu na kardiovaskulární nebo nervový systém.

Bdeliny byly objeveny teprve v roce 1996 a stejně jako předchozí zmíněné látky významně pomáhají snižovat srážlivost krve. Kromě působení v tomto směru najdeme ve slinách pijavice (a tedy i v získaném extraktu) hyaluronidázu, která zvyšuje schopnost regenerace tkání - příznivě působí na hojení jizev například po bércových vředech.

sofia kremy s extraktem z pijavice na krecove zily

Zdroj fotografií: vlastní archiv


Každý, kdo hledá informace o alternativních způsobech léčby některých onemocnění, se zajímá o to, zda je možné je využít nebo se jimi v rámci studia dále zabývat. Jak již bylo zmíněno výše - její užívání má léčebný účinek. Je proto nutné vyhledávat pracoviště, kde ji poskytují lékaři, kteří absolvovali v tomto oboru školení na kvalitních zahraničních univerzitách a kteří jsou schopni na základě vyšetření určit, zda je pro konkrétního pacienta vhodná, či nikoliv. Na Slovensku taková možnost není, ale například Mudr. Nina Kostiková, internistka a hematoložka, vystudovala hirudoterapii v zahraničí a poskytuje ji na pracovišti v Košicích.

Jednou z možností je studium v Ruské federaci, například na Burjatské státní univerzitě v Ulan-Ude byl založen Institut tradiční východní medicíny. Zde si lékaři a střední zdravotnický personál v oborech jako akupunktura, hirudoterapie, fytoterapie a klimatoterapie doplňují vzdělání a rozšiřují svou praxi. Je zde také možné studovat v rámci nástavbového studia pro lékaře v Moskvě.

Nebo je možné využít dobré dostupnosti různých krémů obsahujících extrakt z pijavic. I při takovém rozhodnutí je dobré, pokud si takový výrobek zakoupíte u ověřeného prodejce, který se prodejem různých podpůrných léků dlouhodobě a ve spolupráci s odborníky zabývá.

Všechna tato náročná kritéria splňuje náš e-shop www.herbatica.cz , kde najdete širokou nabídku kvalitních přírodních produktů - od kosmetických krémů a gelů až po čaje a doplňky stravy, pečlivě vybrané pro vaše zdraví.

Pokud hledáte účinné řešení na unavené nohy, otoky nebo problémy s křečovými žilami, doporučujeme vám náš jedinečný produkt - Sofia krém na křečové žíly, který obsahuje zmíněný extrakt z pijavice lékařské. Složení tohoto krému jsme založili na nejnovějších poznatcích hirudoterapie. Na jeho vývoji jsme pracovali několik měsíců ve spolupráci s několika renomovanými odborníky.
Krém Sofia je vhodný pro pravidelnou péči o unavené a překrvené nohy, které jsou oteklé. Obvykle se tyto problémy objevují u lidí s křečovými žilami a také podle recenzí dohledatelných na internetu je zřejmé, že extrakt z pijavic, který je součástí krému Sofia na křečové žíly, má své nezaměnitelné místo pro ty, kteří hledají přírodní nebo alternativní řešení pro své zdraví.

V Herbatice věříme, že kvalitní přírodní produkty jsou klíčem ke zdraví, a proto dbáme na výběr dodavatelů, kteří kombinují znalosti tradiční přírodní medicíny s moderními technologiemi. Naše výrobky, včetně krému Sofia, pocházejí od osvědčených výrobců, jejichž filozofie je založena na kvalitě a účinnosti. Navštivte náš e-shop Herbatica nebo naši prodejnu ve Winterově ulici v Piešťanech a objevte další krémy, gely, doplňky stravy nebo čaje, které vám pomohou cítit se lépe.

 

CZ

Co dodat na závěr?

Díky množství informací je možné se seznámit také s hirudoterapií a přípravky na bázi extraktu z pijavic, které účinně zmírňují problémy s křečovými žilami, oteklýma a unavenýma nohama a přinášejí tolik žádoucí pocit lehkých nohou. Pečujme o své zdraví a věnujme svému tělu pozornost, kterou si zaslouží, ve spolupráci s odborníky. Například s pomocí produktů z našeho e-shopu Herbatica.

Investice do kvalitních a účinných doplňků stravy, kosmetiky nebo léčivých mastí není nikdy na škodu - zdraví je totiž to nejcennější, co máme, a je z velké části v našich rukou.

Tento článek jsme připravili ve spolupráci s:

Mgr. Milada Křížová - asistent učitele a pedagog

Copyediting: Gabriela Volfová

O autorce:
Od dětství mám silný vztah k přírodě, ale i k literatuře a jazykům. Toto všechno mě vede k hlubšímu poznávání toho, co se souhrnně nazývá zdravý životní styl, s čímž souvisí i alternativní medicína. Díky mnoha informacím z různých zdrojů a jejich studiu mám možnost poodhalit čtenářům způsob, jak podpořit své zdraví, těšit se ze života a plnohodnotně prožívat každý den.

Zdroje:

www.pijavice.szm.com

www.solen.sk/sk/casopisy/vaskularna-medicina/hirudoterapia-v-klinickej-praxi

docviewer.yandex.ru/view/0/   

www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0034528822003435

www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2667142523001410

www.solen.sk/storage/file/article/2db240d670e60b0332be9be4d488cf36.pdf

mel.fm/novosti/6973285-v-buryatskom-gosuniversitete-otkrylsya-institut-traditsionnoy-vostochnoy-meditsiny-studenty-budut-iz?ysclid=m3gbk48c45221508455

www.starostlivost-o-nohy.heureka.sk/sofia-kozmeticky-krem-s-extraktom-z-pijavic-200-ml/#recenzie/

www.dailynewshungary.com/hungarys-booming-leech-business-even-napoleon-bought-hungarian-leeches-for-his-army

www.cyberleninka.ru/article/n/istoriya-i-nauchnoe-obosnovanie-girudoterapii-obzor-literatury/viewer

ikona herbatica FBikona herbatica IGikona herbatica YT


Nenašli jste, co jste hledali? Nebo si potřebujete doplnit další informace?

Těch tu máme hodně - zkuste do vyhledávacího okna zadat slovo jako například. „ migréna, hemeroidy, bradavice, ekzém, bolesti páteře“ nebo nakoukněte do našeho BLOGU.
 

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost :)

/* JH CSS */ /* JH CSS */