Jak se bezpečně opalovat. Tipy a triky.
Mnoho lidí v mém okolí si spojuje léto se sluncem a tedy krásnou hnědou pokožkou. Avšak málo kdo z nich ví, jak se o pokožku během opalování starat, co vlastně znamená SPF a z čeho se skládá sluneční záření, popřípadě jaké máme druhy opalovacích krémů. Rovněž jaký krém si vybrat ke jakému druhu pokožky a podobně.
Pro mě osobně je zdraví mé pokožky důležitější než krásná hnědá pleť. Věřím, že by to tak mělo být pro každého. Kůže je náš největší orgán, který nám slouží a chrání nás náš celý život a proto bychom se o ni měli starat, a tedy i ke pobytu na slunci přistupovat obezřetně.
I zde platí, méně je více. Vícekrát kratší pobyt na slunci, ideální mimo poledních hodin nám méně škodí a pokožka rovněž získá přirozený bronz. Při delším pobytu na slunci je nejlepší co největší část těla zakrýt tenkou vrstvou oblečení, ideálně bílou, aby nám nebylo teplo a dopřát tělu, a tedy i pokožce, dostatečnou hydrataci.
Dost bylo tedy mých osobních rad, každé tělo je jiné a také se jinak chová při vystavení slunečnímu záření. Pojďme se podívat na fakta.
Zdroj foto: vlastní archiv
Co je SPF?
SPF faktor a tedy "Sun Protecting Factor" popisuje ochranný faktor proti slunečnímu záření. Vyjadřuje schopnost opalovacího přípravku zachytit UVB záření po nanesení 2mg přípravku na cm2 pokožky. V průměru přibližně 32g přípravku na celé tělo. Rovněž nám toto číslo pomáhá učit, kolik času na slunci můžeme po nanesení přípravku strávit. Jednoduše čím vyšší SPF, tím nás ochrání delší dobu. Vše však závisí i na typu pokožky.
Opálení pokožky zajišťuje pigment melanin, který nás chrání před ultrafialovým zářením. Při porozumění svého fototypu pokožky si umíme vybrat ideální péči při pobytu na slunci.
Fototyp 1
Ssvětlá pokožka, kterou mají obvykle blond nebo ryšavý lidé se sklonem ke velmi rychlé reakci na sluneční záření. Rychle červenají a proto by měly zcela vyhýbat slunci nebo být ve velké míře zahalen. Rovněž volit nejvyšší stupně SPF.
Fototyp 2
Ssvětlá pokožka se sklonem ke nežádoucí reakci na slunce, už méně než při fototypu 1, ale stále se nedoporučuje dlouhý pobyt na slunci.
Fototyp 3
Lidé s tmavými vlasy a snědou pokožkou, při opalování minimální nebo žádné nežádoucí účinky.
Zdroj foto: vlastní archiv
Správně zvolená péče podle typu pokožky a minimální zdržování se na slunci během je tedy základ. Opalovací krém se doporučuje nanášet každé 2 hodiny. Opalovací krémy rozdělujeme na ty s minerálním ochranným filtrem a chemickým ochranným filtrem, popřípadě krémy s kombinací dvou zmíněných filtrů.
FYZIKÁLNÍ (MINERÁLNÍ) FILTRY
Aktivní látky z krému se po nanesení na pokožku chovají jako zrcadlo a tedy odrážejí UV záření, které neproniká do kůže. Působí hned po aplikací a nevstřebávají se do organismu jsou tedy vhodné i pro děti a lidi s citlivou pokožkou. Většinou na pokožce zanechávají bílý film.
CHEMICKÉ FILTRY
Tyto opalovací krémy tvoří látky vytvářející chemickou reakci a mění UV paprsky na teplo. Je třeba je nanést alespoň 20 minut před pobytem na slunci. Při velmi citlivé pokožce může dojít k zarudnutí.
KOMBINOVANÉ PŘÍPRAVKY
Obsahují oba zmiňované filtry, přičemž je ten chemický v menší míře, čímž je menší alergenní potenciál.
TIPY NA OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY S PŘÍRODNÍM SLOŽENÍM S SPF NAJDETE ZDE.
Krátké rady čeho se držet při bezpečném pobytu na slunci:
- Vyhýbat se slunečnímu záření s odhalenou pokožkou těla mezi 11-15:00
- Vybrat si správný SPF faktor, při čemž myslet na délku času na slunci a fototyp své pokožky.
- Během pobytu na slunci opakovat aplikaci přípravku na opalování cca každé 2 hodiny.
- Myslete na dostatečnou hydrataci a použití uklidňujících přípravků po opalování.
Po opalování je ideální pleť dostatečně hydratovat. Pokud si chcete udržet bronz co nejdéle, můžete zkusit i ošetření pokožky peelingem, který zbaví vaši pokožku odumřelých buněk.
A úplně na závěr mám pro vás ještě jeden tip:
Jelikož sluneční paprsky a stoupající teploty způsobují i to, že se v létě více potíme, mít kvalitní deodorant už je téměř nezbytnost. Jak ale najít takový, který bude nejen zdravotně nezávadný, nebude obsahovat škodlivé chemikálie, bude hezky vonět, nebude bránit pocení a zároveň bude fakt účinný?
U citlivé pokožky, která přehnaně reaguje i na některé běžné kosmetické složky, je to docela problém.
Možná jste už i vy vyzkoušeli několik, ale ani jeden nesplnil vaše očekávání ... Byl jsem na tom podobně, až jsem se jednou dal šanci tomuto minerálnímu deodorantu z kamence. Výsledek mě upřímně překvapil – on opravdu funguje! A nejen dočasně! Je na něm super to, že se dá použít na různé části těla, kromě podpaží například i na nohy. Nezanechává žádné bílé fleky, má neutrální vůni, je proto vhodný pro ženy i pro muže. Oblíbila si ho už i moje manželka 😊. Ta ale více preferujte tento krystalový deodorant ve spreji s jemnou vůní pivoňky.
A pokud se vám stane, že vás vůně omrzí, na výběr jsou i jiné druhy - jantar a santalové dřevo. V případě, že vám vůně v deodorantu překážejí úplně, ani to není žádný problém – čistý kamenec je neutrální, bez vůně; v tuhé formě nebo ve formě spreje pro praktičtější aplikaci.
Více o mé osobní zkušenosti s deodorantem z kamence se dočtete v tomto článku.
Tak co, pořád jste nenašli svého favorita? Nezoufejte, mám tu pro vás ještě jeden trumf:
Můj letošní nový objev je značka Bionnex. Tento výrobce, kromě toho, že nabízí pestrý výběr přípravků na opalování (a mnohé další produkty, které naleznete také na Herbatica e-shopu), vyrábí i přírodní deodoranty.
Ve složení mají jen organické a přírodní složky a využívají síly tradičních severských bylin. Jsou vhodné pro každý typ pleti a vyrobeny s důrazem na citlivost pokožky a zdravotní bezpečnost. Jejich účinky a bezpečnost jsou podloženy vědeckými klinickými studiemi. Mají příjemnou, nevtíravou vůni, nezabraňují pocení, umožňují pokožce volně dýchat a zároveň ji vyživují a pomáhají i při její regeneraci. Dokonce pokud máte problém s hyperpigmentací, is tím vám umí pomoci. Na výběr je několik druhů deodorantů; věřím, že si vyberete a že vás nezklamou.
Věřím, že jsem vás v péči o pleť a pobytu na slunci inspiroval a léto zvládnete bez zarudlé a spálené pokožky a bez zápachu.
Článek si pro vás připravil Juraj
Copyediting: Gabriela Volfová
Datum aktualizace: 25.7.2024
Juraj Gajdoš, zakladatel Herbatica
Zakládající člen týmu Herbatica.
Od roku 2014 se věnuje přírodní medicíně, alternativním přístupům ke zdraví, průnikům zdraví a přírody.
Denně testuje na vlastním těle nové produkty z oblasti léčivých rostlin, hub a produkty podporující přirozené procesy těla.
Kontakt: juraj@herbatica.sk
Nenašli jste, co jste hledali? Nebo si potřebujete doplnit další informace?
Těch tu máme hodně - zkuste do vyhledávacího okna zadat slovo jako například. „ migréna, hemeroidy, bradavice, ekzém, bolesti páteře“ nebo nakoukněte do našeho BLOGU.
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost :)