Křečové žíly
Křečové žíly, známé také jako (žilní) varixy, jsou onemocnění, které postihuje cévy, především pak žíly, a to nejčastěji na dolních končetinách. Jedná se o stav, při kterém se žíly rozšiřují, prodlužují a ztrácejí svou pružnost. Onemocnění křečových žil není jen estetický problém, ale často může způsobovat nepříjemné bolesti a omezovat kvalitu vašeho života. Od mírného pocitu tíhy a únavy v nohou až po bolestivé otoky a pocit pálení. Tyto symptomy jsou pro většinu lidí velmi obtížné a rušivé. Naštěstí existuje řešení.
#ShowMore#
Žíly dolních končetin mají v našem organismu zvláštní funkci. Na první pohled mají „pouze“ odvést krev z tkání směrem k srdci. Žilní řečiště na dolních končetinách však musí pracovat ve zvláště obtížných podmínkách – krev odtud totiž teče proti směru gravitace (směrem nahoru k trupu). Žíly dolních končetin jsou proto vybaveny speciálními mechanismy, které tok krve usměrňují a usnadňují.
- Prvním z nich jsou chlopně, které umožňují jednosměrný tok krve a nedovolí, aby se krev vracela dolů.
- Druhým důmyslným mechanismem je tzv. svalová pumpa, kdy při pohybu dolními končetinami stahy svalů vytlačují krev z nohou směrem k srdci.
V dolních končetinách nám vedou dvě žilní řečiště – povrchový žilní systém a hluboký žilní systém. Povrchový probíhá relativně mělce pod kůží a v oblasti stehna se napojuje na hluboký žilní systém. Mezi povrchovým a hlubokým systémem existují spojovací žíly v celém jejich průběhu. Můžeme si to představit jako takový žebřík. Tyto spojovací žíly jsou rovněž opatřeny jednosměrnými chlopněmi, které brání toku krve z hlubokého systému do toho povrchového. Veškerá onemocnění žil vznikají nejčastěji v důsledku poruch v těchto složitých systémech.
Nejčastější nemoci žil dolních končetin
Chronická žilní insufience
Jedná se o stav, který vzniká při nedostatečné funkci povrchového i hlubokého žilního řečiště. Vzniká zejména na základě vrozené nedostatečnosti chlopní nebo po proběhlé hluboké trombóze žil. Bylo prokázáno, že ke vzniku žilní insufience mohou vést křečové žíly, ale platí to i naopak, neboť existující žilní insuficience může vést ke vzniku křečových žil.
Křečové žíly
Křečové žíly aneb žilní varixy neboli žilní městky jsou rozšířené povrchové žíly na dolních končetinách. Vznikají na základě přetížení povrchového systému při chronické žilní insuficienci, kdy špatně fungující chlopně ve spojovacích žilách umožní průtok krve z hlubokého systému do povrchového, což vede k jeho přetížení a rozšíření žil. K podobnému efektu může dojít i při trombóze žil hlubokého systému dolních končetin. Varixy nejsou jen kosmetickou vadou, protože jimi krev protéká obtížněji, hromadí se v nich, a to může vést k dalším komplikacím.
Žilní záněty
Zánět žil se označuje jako tromboflebitida a postihuje povrchový žilní systém dolních končetin. Zánět může být provázen vznikem krevní sraženiny tamtéž. Nutno podotknout, že tato sraženina (na rozdíl od sraženiny v hlubokém žilním systému při flebotrombóze) nemůže způsobit plicní embolii.
Hluboká žilní trombóza (neboli)
Flebotrombóza je vážný stav, kdy vznikne krevní sraženina v hlubokém žilním systému dolních končetin. To vede ke zfialovění, otoku a bolesti v postižené končetině. Tento stav může vést až ke smrtelně nebezpečné plicní embolii, kdy se kus sraženiny utrhne a krví je zanesen do plicních cév, které ucpe.
Bércové vředy
Bércové vředy na dolních končetinách mohou mít tepenné a žilní příčiny, přičemž žilní příčiny jsou mnohem častější. Jde o to, že pokud výše uvedené choroby žilního systému trvají dlouhou dobu, může se to projevit narušením životaschopnosti tkání dolní končetiny. Při výskytu dalších rizikových faktorů (např. drobné poranění) může snadno dojít ke vzniku nehojícího se mokvavého a páchnoucího kožního vředu.
Prevence křečových žil a jejich léčba
Léčba křečových žil se obvykle zaměřuje na zmírnění příznaků, zlepšení cirkulace a snížení rizika komplikací. Mezi nejznámější patří:
- Kompresní terapie: Nošení kompresních punčoch nebo obvazů může pomoci zlepšit cirkulaci a snížit otoky a bolest.
- Změna životního stylu: Zahrnují cvičení, jako je chůze nebo plavání, aby se podpořila cirkulace krevního řečiště.
- Zvedání nohou: Zvyšování nohou nad úroveň srdce může pomoci odstranit přebytečnou krev z dolních končetin.
- Vyhnout se obezitě: Normální tělesná hmotnost nevytváří tak vysoký tlak na žíly a snižuje riziko křečových žil.
Pohled alternativní medicíny
Křečové žíly jsou důsledkem nerovnováhy v játrech a ve slezině. Tyto orgány společně se srdcem odpovídají za elasticitu cévních stěn a zásobují je živinami. Jejich oslabení bývá spojeno se zvýšenou psychickou zátěží a špatnou výživou, kde převládá nadbytek masa, přepálených tuků, kravského mléka, bílé mouky a cukru. Takto zanedbaní cévní stěny křehnou, ochabují, vznikají modřiny a křečové žíly.
V minulosti se našim babičkám a maminkám osvědčily, při prevenci a léčbě křečových žil, bylinky jako pampeliška či žebříček, ale také pohanka, červená řepa, rakytník nebo masáže s měsíčkovým olejem.
Nesmíme zapomínat ani na léčivé účinky pijavice lékařské, která se používala při onemocněních oběhového systému již ve starověkém Egyptě, a to 3 000 let před naším letopočtem. Sliny pijavic totiž obsahují následující zajímavé složky:
- antitrombotické látky: rozpouštějí krevní sraženiny
- trombolytické látky: umí již vzniklé sraženiny rozpustit
- látky upravující krevní tlak
- látky, které obnovují poškozený povrch cévek a žil
- látky snižující množství cholesterolu v krvi a bránící usazování se cholesterolu v cévách
- látky aktivující obranyschopnost organismu (zvyšují činnost fagocytů)
Oproti starověku jsme se samozřejmě posunuli vpřed a proces využití účinných látek zefektivnili – sliny pijavic se extrahují a koncentrují do dobře roztíratelných krémů, které proniknou výborně do kůže. V moderní hirudoterapii již není třeba přikládat pijavice na tělo. Tyto krémy si můžete zakoupit s chladivým účinkem, který dopomáhá při zmírňování bolesti a pocitu těžkých nohou, nebo v klasické formě.
Přečtěte si také náš článek na blogu o příčinách vzniku, příznacích a prevenci křečových žil.
Zdroje:
Dárková sada LAŇKA nabízí kompletní péči o unavené nohy a suchou pokožku. Gel pro osvěžení, krém pro výživu nohou a tělové mléko pro regeneraci pokožky. Ideální dárek pro...
Dárková sada VÍLA nabízí komplexní péči o pokožku rukou, obličeje a rtů. Obsahuje organický krém na ruce, regenerační krém na obličej s koenzymem Q10 a výživný balzám na rty....
Přírodní extrakt z rostliny gotu-kola, známé jako „bylina paměti“, podporuje zdraví těla i mysli. Má výjimečné vlastnosti, je známá svými pozitivními účinky na zlepšení paměti,...
Zapomeňte na bolest a nepohodlí způsobené křečovými žilami s naším tělovým krémem-balzámem. Jeho unikátní složení s jedem z medúzy a zázvorem poskytuje rychlou úlevu a podporuje...
Krém na žíly "Koňská síla" obsahující účinné látky a bylinné výtažky, jako je kaštan koňský, rutin a ginkgo, je skvělým pomocníkem při problémech s křečovými žilami dolních...
Krém na nohy a žíly obsahuje dvě hlavní účinné látky - rutin a extrakt z ginkgo biloby, které příznivě působí na cévy a žíly. Zlepšují prokrvení dolních končetin, zmírňují otoky...
Pupalkový olej je bohatým zdrojem esenciálních nenasycených mastných kyselin, především kyseliny linolové a kyseliny gama-linolové, které jsou důležité pro výstavbu buňkových...
Konopný gel Varicann Q10 přináší rychlou úlevu a uvolnění unaveným nohám. Je ideální při dlouhodobém stání, sezení nebo při problémech s křečovými žilami. Díky jedinečné...
Venolgon - gel na nohy se aplikuje při otocích a bolestech nohou, při oslabení stěny cév a jejich nedostatečné elasticitě. Preventivně se aplikuje při zvýšeném riziku křečových...