Trávení, žaludek, játra a mikroflóra střev
Trávení je fascinujícím procesem probíhajícím v lidském organismu, během kterého dochází k desítkám různých biochemických reakcí. Jejich hlavním úkolem je rozložit přijatou potravu na další složky, které jsou snáze vstřebatelné a získat z ní potřebné živiny.
#showmore#
Za běžných okolností si trávení ani neuvědomujeme a správné a zdravé trávení by nemělo bolet. Neměly by být přítomny ani žádné zvláštní zvuky, kručení, vrzání, bublání a pod. Bohužel v dnešní hektické době s nezdravým stravováním, nedostatkem spánku a pohybu a také pod vlivem zvýšené psychické zátěže stále častěji dochází k „rozladění“ trávicího systému. Následkem toho vznikají různé funkční poruchy trávení, které souvisí s dalšími akutními nebo chronickými onemocněními. Jejich nejčastějšími projevy jsou například: ekzémy, akné, migrény, nadýmání, alergie, průjmy, zácpa, únava, pálení žáhy, křeče a pod. Toto všechno jsou varovné signály, kterým nám tělo dává najevo, abychom mu začali věnovat více pozornosti.
Jak si zajistit zdravé trávení?
Čtěte dále a zjistíte, jak se můžete vyhnout trávicím problémům a zároveň se dozvíte více o:
- anatomii a funkcích orgánů trávicí soustavy
- vlivu potravy a jejího složení na trávení
- nejčastějších onemocněních trávicí soustavy a možných řešeních
- zdravém mikrobiomu a jeho vlivu na imunitu
Anatomie trávicí soustavy a důležité orgány.
Anatomie trávicí soustavy zahrnuje složité svalové struktury, které umožňují pohyb potravy od úst až po konečník. Samotné trávení začíná již v ústech, kde za pomoci slin, které nejenže usnadňují polykání jídla, ale také obsahují enzymy, dochází k trávení sacharidů. Dále se potrava posouvá jícnem do žaludku, kde se díky kyselému prostředí účinně rozkládají bílkoviny. Ze žaludku pokračuje natrávené jídlo do tenkého střeva, kde pobývá nejdéle. Tady totiž probíhá konečné trávení všech živin. Tenké střevo je dlouhé přibližně 3-5 metrů, je bohatě zásobeno cévami a je hlavním místem resorpce vitamínů, minerálních látek, aminokyselin, mastných kyselin a cukrů do krevního oběhu.
Nestrávené zbytky putují dále do tlustého střeva, odkud se pomocí vlákniny vyloučí z těla ven formou stolice. Na obsah střev výrazně působí činnost bakterií, které se v něm nacházejí, spolu tvoří tzv. mikrobiom. Jejich množství a vzájemná harmonie mezi sliznicí, ochranným hlenem a bílými krvinkami je pro zdravé trávení klíčová.
Je důležité poznamenat, že trávicí soustava není izolovaný systém, ale velmi úzce souvisí s ostatními orgány a systémy v těle. Na trávení se významně podílejí i žlázy jako jsou játra, spolu se žlučníkem a také slinivka.
Játra zastávají celou řadu životně důležitých funkcí: pomáhá při metabolizování a skladování živin, při tvorbě proteinů a hormonů, ovlivňuje srážlivost krve a zároveň odstraňuje z těla toxiny a odpadní látky.
Žlučník je zásobárnou žluči, která je nezbytná pro trávení tuků v tenkém střevě. Bohužel, játra a žlučník jsou také velmi citlivé na toxické látky jako například alkohol, léky a pod. Pokud jsou dlouhodobě vystaveny těmto látkám, dochází k jejich oslabení a narušení jejich funkce, což může vést k onemocněním, jako je například cirhóza nebo rakovina jater. Játra škodí rovněž příliš mnoho tuku a cukru.
Jaký vliv má na trávení složení našeho jídelníčku?
Jak víme, i složení potravy hraje klíčovou roli v procesu trávení a vstřebávání živin. Výživová hodnota potravy a tedy samotný výběr potravin, které konzumujeme, mají vliv na to, jak rychle se potrava tráví a absorbuje do krevního oběhu.
Je proto třeba potraviny vybírat nejen podle chuti a lákavé vůně či obalu.
Složení našeho jídelníčku a celkový způsob stravování má výrazný efekt na zdraví a ovlivňuje toho víc, než si myslíte.
Na co bychom v našem stravování měli nejvíc dbát?
V první řadě bychom se měli nejvíce vyhýbat potravinám, které prošly dlouhým procesem úpravy – konzervované, sterilizované, pasterizované a jiné průmyslově zpracovávané potraviny. Pohromou jsou i mastná, těžká a smažená jídla, polotovary a tvz. fast food jídla. Stejně tak slané a sladké pamlsky plné prázdných kalorií, kterých se tělo velmi těžko zbavuje.
Následkem takového nezdravého stravování chudého na živiny a vlákninu, bývá vznik nadváhy, cukrovky, může se objevit vysoký krevní tlak, srdečně-cévní onemocnění, alergie, akné, ekzémy a další potíže s trávením – hemoroidy, průjem, zácpa, nadýmání a pod.
V našem jídelníčku by měly mít bohaté zastoupení základní potraviny, ideálně lokální a sezónní, co nejméně procesované s převahou zeleniny, ovoce, kvalitních bílkovin a zdravých tuků (ryby, maso, ořechy, semena). Vhodné jsou i fermentované potraviny.
Důležité je také dodržovat pitný a spánkový režim. A dbát bychom měli také na dostatečný přísun vlákniny, která podporuje zdravé vylučování a působí jako prevence před vznikem hemoroidů.
Ideálním způsobem, jak odlehčit trávení a podpořit přirozené očistné procesy v těle, je dopřát si alespoň jednou ročně detoxikační kúru. Jednou z nejúčinnějších a šetrných forem je přírodní očista pomocí bylinek. Známou a oblíbenou bylinou s detoxikačním účinkem je ostropestřec. Neváhejte v případě potřeby sáhnout po přípravcích na bylinné bázi, které jej obsahují. Podobné příznivé účinky na trávení má i čaga, masticha, lékořice, máta, čekanka, moringa, rakytník, jablečný ocet a pod.
Tipy pro zlepšení trávení ve zkratce:
- zvyšte přísun vlákniny a čerstvého ovoce a zeleniny
- vylučte alkohol, rafinovaný cukr, sladkosti a zpracované potraviny
- odbourejte stres
- pravidelně cvičte
- dbejte na pitný režim
- dopřejte si odpočinek a kvalitní spánek
- jezte max. 3-4x denně
- nejezte mezi hlavní jídla
Vliv trávení na imunitu – zdravý mikrobiom střev.
Dlouhodobá konzumace potravin s nevhodným poměrem živin či nedostatkem vitamínů a minerálů ovlivňuje také celkovou vitalitu a psychické zdraví. Ale zároveň oslabuje i imunitu a fyzickou kondici. Totéž platí o častém užívání některých léků, včetně antibiotik.
Trávicí soustava a imunitní systém jsou velmi úzce propojeny. V našich střevech se totiž nachází společenství různých druhů bakterií, které dohromady tvoří mikrobiom. Pokud se nacházejí v přiměřeném množství, obvykle je vše v pořádku. Problém nastává, když dojde k disharmonii ve složení střevního obsahu a tím k narušení sliznice a „prosakování“ bakterií do krevního oběhu. Imunitní systém to vyhodnotí jako hrozbu a nastartuje obranné reakce.
Výše jsme zmínili různé nepříjemné projevy, které mohou naznačovat poruchy trávicího traktu. Ty mohou vyústit až do chronického stadia a v případě dlouhotrvajících a neléčených zánětů vznikají autoimunitní onemocnění jako například Crohnova choroba, Ulcerózní kolitida, autoimunitní hepatitida, histaminová intolerance, SIBO, syndrom dráždivého tračníku a pod.
Jejich léčba je náročná a doživotní, ale mnohé z nich lze zvládnout dodržováním dietních opatření, která jsou nezbytnou součástí léčby. Úspěšnost léčby můžete zvýšit přísunem vitamínu D, který má protizánětlivé účinky. Mikrobiom podpoříte pomocí živých mikroorganismů formou výživových doplňků, které zároveň ochraňují sliznici – účinná jsou probiotika. Pro podporu tvorby enzymů a lepší vstřebávání živin doporučujeme sáhnout po Komplexu trávicích enzymů – pomáhají udržovat zdravou mikroflóru ve střevech.
Vzhledem k výše uvedeným poznatkům nelze pochybovat o tom, že trávicí soustava hraje klíčovou roli v udržování energie a celkové rovnováhy v našem těle. Bez ní bychom nemohli získat živiny, které náš organismus potřebuje k tomu, abychom se cítili zdravě a byli plní energie.
Nepodceňujte proto její důležitost a věnujte jí dostatečnou pozornost.
Přitom však mějte na mysli, že nejde jen o to, co jíte a jak se hýbete, ale jaký máte celkový přístup k vašemu tělu a mysli jako k celku. Protože když se cítíte dobře zevnitř, projeví se to i navenek a to ve všech úrovních vašeho života.
Jak řekl Hippocrates:
"Ať tvá potrava je tvým lékem a tvůj lék tvou potravou."
Zdroj foto: www.freepik.com
Altajské mumio je výjimečný přírodní komplex, který přináší mnoho výhod. Tyto tablety jsou biologicky aktivním doplňkem stravy, který se používá při různých zdravotních...
Befungin - tinktura s extraktem sibiřské čagy je účinný přírodní doplněk stravy, který podporuje imunitu, trávení a celkovou vitalitu. Tento koncentrovaný extrakt z čagy, známý...
Extrakt z čagy Befungin forte podporuje správné fungování nervového systému, přispívá k látkové přeměně. Je bohatým zdrojem biologicky aktivních složek, organických kyselin,...
Bergénie je jednou z rostlin, které mají mnohostranné zdravotní využití. Obsahuje vitamíny a minerály, které mají příznivé účinky při onemocněních dýchacích cest (chřipka,...
Unikátní směs bylin, které jsou známé svými pozitivními účinky na cholesterol, zdraví srdce a oběhový systém. Aktivní látky podporujou jaterní aktivitu a jsou zapojeny do obnovy...
Směs bylin podporuje přirozenou obranyschopnost a odolnost organismu, normální funkci dýchacího systému a normální stav trávení a pokožky.
Bylinný čaj přispívá k normální funkci oběhového systému, podporuje zdraví kloubů a svalů, čistí a regeneruje játra a pomáhá harmonizovat jejich činnost. Směs obsahuje byliny,...
Bylinná čajová směs se skládá z kombinace speciálně vybraných bylin, které přispívají k celkové očistě organismu. Má detoxikační účinky a podporuje optimální funkci cévního,...
Bylinná čajová směs, která podporuje očistu těla. Podporuje vylučování toxinů a odpadních látek z těla a jeho přirozenou obranyschopnost. Pečlivě vybrané byliny přispívají k...
Nápoj z cedrových jader z řady zdravých produktů Superfood si díky své jedinečné receptuře zachovává bohaté výživové a chuťové vlastnosti. Pravidelná konzumace tohoto nápoje...
Čaga je vysoce ceněná houba, která se používá pro své očišťující vlastnosti. Čistí krev, játra a regeneruje orgány a žlázy. Také patří mezi vysoce účinné antioxidanty.
Čaga sibiřská patří mezi nejstarší léčivé houby. Jsou známé její pozitivní účinky především v oblasti trávení a vylučovací soustavy. Zlepšuje činnost jater, pomáhá čistit krev a...
Směs bylin podporuje normální trávení, pozitivní náladu a přirozenou obranyschopnost. Přispívá k osvěžení těla.
Čaj z březových pupenů podporuje zdraví močových cest, zlepšuje látkovou výměnu a přináší úlevu při revmatických potížích.
Dubová kůra je tradičně používána při léčbě hemoroidů ve formě sedacích koupelí, pomáhá zmírňovat zánět a snižuje bolestivost a otoky. Pomáhá také při zácpě.
Detoxikační kúra s ostropestřcem mariánským, obohacená o rostlinné vlákniny pomůže obnovit zdraví vašich jater a střev a celkově zlepšit trávení. Podporuje přirozenou očistu...
Přípravek Dračí krev s obsahem látky, známé v Latinské Americe jako Sangre de Grado a v Evropě jako Sangre de Drago, je přírodní pryskyřice dračího stromu. Je součástí tradiční...
Anýzový esenciální olej je vaším spojencem v boji proti stresu a nespavosti. Jeho sladká vůně pomáhá uvolnit mysl, snížit nervové napětí a podpořit kvalitní spánek. Navíc působí...